Dla wielu osób wypadanie włosów po zabiegu przeszczepu włosów jest niespodzianką. Gdy przeszczepione włosy wypadają po kilku tygodniach, można uznać, że zabieg nie był udany. Jednak tymczasowa utrata włosów jest w pełni normalna. Obecnie przeszczep włosów nie jest już rzadkością w chirurgii estetycznej. Nadal piękne, gęste i zdrowe włosy są symbolem sukcesu i młodości, nawet w dzisiejszym społeczeństwie. Trudno jest jawnie wystąpić z zacienionymi włosami lub łysymi plamami na głowie.
Wielu pacjentów, którzy przeszli pożądany zabieg transplantacji włosów, jest zaskoczonych, gdy świeżo zasadzone włosy nagle wypadają po kilku tygodniach. Ale nie ma powodu do niepokoju, ponieważ jest to całkowicie naturalny etap procesu rekonwalescencji, w którym dochodzi do utraty nowych włosów.
Co powoduje wypadanie włosów po przeszczepie?
W ciągu dwóch do czterech tygodni po zabiegu przeszczepu włosów, nowe włosy mogą ponownie wypadać. Powodem tego jest to, że przeszczepy nie są odżywiane przez organizm, ponieważ są odcięte od krwi. Jednak nie ma powodu do paniki, ponieważ mieszki włosowe są wciąż w skórze głowy, a nowe włosy rosną po około 3 miesiącach, w zależności od danego pacjenta.
Zazwyczaj po upływie 9-12 miesięcy pacjent może cieszyć się ponownie pełnym i pięknym zarostem. Istnieje jednak możliwość, że proces ten potrwać może nawet do 18 miesięcy. Przeszczepione włosy posiadają informację genetyczną, co zapewnia im trwałość przez całe życie.
Kiedy przeszczepione włosy zaczynają wypadać po zabiegu, wiele osób doświadcza szoku związanego z utratą owłosienia. Jednakże, termin „shedding” używany w języku angielskim jest bardziej adekwatnym określeniem, oznaczającym po prostu „linienie”. Szok po utracie włosów to coś zupełnie innego i może wystąpić zarówno w obszarze biorczym, jak i dawczym.
A zresztą, włosy nie zawsze wypadają kilka tygodni po zabiegu przeszczepu włosów przy użyciu metody FUE. Dla około 5% pacjentów włosy nadal rosną, jakby nic się nie stało.
Sukces przeszczepu włosów zależy w dużej mierze od zaangażowania pacjenta
W ciągu pierwszych dni po zabiegu, przeszczepione włosy są bardzo wrażliwe, dlatego należy unikać dotykania skóry głowy, oprócz mycia włosów oraz szukać ochrony przed uderzeniami i wstrząsami. Wysiłek fizyczny należy ograniczyć, aby uniknąć wzrostu ciśnienia krwi lub pulsu, co może doprowadzić do krwawień z rany i uszkodzenia przeszczepionych włosów. Proces gojenia po przeszczepie zwykle trwa około 15 dni, a mieszki włosowe osiągają pierwszy etap rekonwalescencji. Po tym okresie, po wolnych w miarę 20 dniach, można już korzystać z sauny, solarium i basenu oraz zacząć lekki trening.
Zanik włosów z powodu „gęstego upakowania” jest poważnym problemem, który może doprowadzić do szoku pacjenta po przeszczepie. W takiej sytuacji przeszczepy są umieszczone zbyt blisko siebie, co może prowadzić do uszkodzenia otaczającej tkanki i wypadnięcia okolicznych włosów. Ponadto, taki zabieg może w efekcie przynieść wynik nienaturalny, gdzie przeszczepione włosy wyglądają źle i odstają od głowy, co nazywa się „efektem głowy lalki”. Szansa na tego rodzaju problem jest najwyższa, gdy lekarze są jeszcze mało doświadczeni.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu przeszczepów włosów?
Rekonwalescencja po zabiegu przeszczepu włosów zwykle trwa około dwóch tygodni. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu pacjent może odczuwać ból i dyskomfort, który jest łagodzony przez lekarza przy pomocy leków przeciwbólowych. Trzeba pamiętać, że wszczepienie nowych włosów do skóry głowy to zabieg chirurgiczny, co oznacza, że istnieje ryzyko infekcji i powikłań chirurgicznych. Po zabiegu pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza, w tym unikać forsownych czynności, stosować mało inwazyjne kosmetyki do włosów i unikać moczenia głowy przez kilka dni po zabiegu. Choć rekonwalescencja po przeszczepie włosów jest zwykle łatwa, czasami zdrowie pacjenta i styl życia mogą wpłynąć na proces gojenia się.